eyJwb3J0cmFpdCI6ImFrdHVhbGl0YSIsImFsbCI6ImFrdHVhbGl0YSJ9
Neděle, 25 září, 2022

Spotřebitelské ceny byly v květnu 2021 meziročně vyšší o 2,2%

Více článků

Májová inflace čtvrtý měsíc za sebou zvyšovala dynamiku, ceny byly meziročně vyšší o 2,2%. Meziročně táhly ceny vzhůru zejména paliva. Zvýšení dynamiky ovlivnil zejména meziměsíční růst cen potravin, nejvýrazněji u ovoce a zeleniny, které však zůstaly v průměru levnější než před rokem. Informoval o tom Statistický úřad (SÚ) SR.

Meziměsíční růst cen se oproti dubnu zrychlil na 0,8% (v dubnu ceny meziměsíčně vzrostly pouze o 0,2%). Růst zaznamenaly všechny obory. Nejvýraznější vliv na vývoj měly především vyšší ceny v oboru potraviny a nealkoholické nápoje, a to zejména ceny potravin o 1,8%. Meziměsíčně vyšší ceny mělo všech devět tříd této skupiny, zejména však ovoce o 7,7%, zelenina o 4,8%, ale také chléb a obiloviny o 1,8% či maso o 0,5%. Pokles v rámci odboru byl pouze při cenách nealkoholických nápojů o 0,2%.

Index spotřebitelských cen se v květnu oproti dubnu zvýšil v domácnostech zaměstnanců a v nízkopříjmových domácnostech shodně o 0,8%, v domácnostech důchodců o 1,1%.

Meziroční hodnota inflace v květnu, která vzrostla na úroveň 2,2%, byla i nadále ovlivněna spíše odbory s nižší váhou v rámci spotřebního koše. Růst spotřebitelských cen již třetí měsíc za sebou ovlivňovaly ceny tabákových výrobků, které byly meziročně vyšší o 16,5%, a i celý obor alkoholické nápoje a tabák evidoval vyšší ceny o 7,7%.

Index spotřebitelských cen se v květnu 2021 meziročně zvýšil za domácnosti zaměstnanců o 2,3%, za nízkopříjmové domácnosti o 2%, za domácnosti důchodců o 1,8%.

V souhrnu za pět měsíců roku 2021 ve srovnání se stejným obdobím roku 2020 se spotřebitelské ceny v úhrnu zvýšily o 1,4%. Meziročně se index spotřebitelských cen zvýšil za domácnosti zaměstnanců o 1,4%, za nízkopříjmové domácnosti o 1,3%, za domácnosti důchodců o 1%.

- Advertisement -události

Více článků autora

- Reklama -pr clanky

Nejnovější články