eyJwb3J0cmFpdCI6ImFrdHVhbGl0YSIsImFsbCI6ImFrdHVhbGl0YSJ9
Pondělí, 5 prosince, 2022

Co je to skóring: Je potřeba k získání nebankovní půjčky?

Více článků


Pokud jste se rozhodli si zařídit půjčku či úvěr, tak bez ohledu na to, zda si hodláte půjčit u bankovní či nebankovní instituce, budete procházet procesem zvaným skóring. Zde vám řekneme něco o tom, co to je a jaký bude mít vliv na přijetí vaší žádosti.

Jedná se o jednoduchý, leč důkladný proces

Důvod skóringu je jasný a jednoduchý. Díky němu banky či jiné společnosti prověřují určitá data, ze kterých poté posuzují vaši úvěruschopnost a zda dokážete splácet každý měsíc splátky, které by se vázaly k žádané půjčce.

V rámci tohoto procesu poskytovatelé prověřují vaši bonitu. Banka po vás žádá i osobní údaje, jako věk, vaše nejvyšší vzdělání, profesi, rodinný stav – také s počtem dětí. Dále chce znát veškeré vaše příjmy a výdaje a vaše záznamy v registru dlužníků. Z toho všeho pak bude společnost hodnotit vaši možnou platební morálku.

Z těchto veškerých údajů si váš potencionální poskytovatel úvěru určí, zda jste dostatečně spolehlivý klient, kterému bude rentabilní půjčit. Může se ale stát, že vás označí za rizikového zákazníka a vaši žádost zamítnou.

Jak si zlepšit bonitu?

Možností, jak se této situaci vyhnout nebo ji změnit, je hned několik. První možností je splatit některý z již existujících závazků, čímž se vám sníží výdaje a vy prokážete svoji schopnost řádně splácet.

Další možností je získávat odměny v práci. Zvýšíte tak svůj příjem a prokážete se jako spolehlivá osoba s vysokou pravděpodobností stability pracovního místa.

Dále se můžete pokusit najít další zdroje příjmů, které byste mohli doložit. Jednou z možností může být například doklad o příjmu z pronájmu, pokud pronajímáte byt.

Možností máte více

Někdy se může stát, že i přes veškerou snahu nesplníte veškeré požadavky a na potřebnou půjčku nedosáhnete. V tu chvíli vám zbývají dvě možnosti.

První možností je se smířit s tím, že nedostanete tak vysokou částku, jak jste chtěli, ale požádáte o menší půjčku. Vzhledem k menším měsíčním splátkám vám pravděpodobně banka vyhoví, pokud takovou půjčku rovnou sama nenabídne.

Pokud si ani menší půjčku nemůžete dovolit a banky vám úvěr stále odmítají poskytnout, nabízí se ještě možnost poohlédnout se u nebankovních společností.

Nebankovní půjčka je v dnešní době čím dál více oblíbeným produktem. Tyto instituce nemají tak přísné požadavky jako banky, takže i s nižším skóringem na půjčku můžete dosáhnout. Samozřejmě to nebude zadarmo. Vzhledem k většímu riziku, které tím instituce podstoupí, nejspíše dostanete vyšší úrok než u banky. Avšak pokud dokážete vše splatit, tak to pro vás stále může být výhodná nabídka.

- Advertisement -události

Více článků autora

- Reklama -pr clanky

Nejnovější články