eyJwb3J0cmFpdCI6ImFrdHVhbGl0YSIsImFsbCI6ImFrdHVhbGl0YSJ9
Čtvrtek, 28 března, 2024

Digitální měny budoucnosti: Bitcoin je dedollarizace

Více článků

O bitcoine už slyšel téměř každý. Mohou se sním spojovat kladné nebo záporné názory, vše je otázkou sentimentu, od nadšení až po odmítnutí. Ve světě falešných zpráv není jednoduché se zorientovat, natož pokud jde o kryptoměna. Anglická zkratka FUD (strach, nejistota a pochybnosti) je pojmem probraným kryptokomunitou z jiných investičních kontextů s cílem odsoudit to, co příznivci vidí jako úmyslné šíření dezinformací. Vidíme, jak se Rusko hodlá zbavit dolarových aktiv. Slyšeli jsme, jak Charlie Munger trousí téměř dětinsky naivní poznámky o kryptomene, přesto Berkshire Hathaway investuje do jedné z nejvíce Bitcoin friendly bank na světě (500 miliónů USD do Nubank). A pak je tu Salvador, jako první země na světě, která učinila z bitcoinu zákonné platidlo. Stále více lidí přichází na to, že kryptoměna se z našich životů tak snadno nevytratí.

V dávných dobách měli dluhopisy a akcie inverzní korelaci. Dluhopisy drželi vaše portfolio nad vodou, když ekonomika narazila a akcie klesly. Možná to dnes zní neuvěřitelně, ale ano, za starých časů mohli akcie zažívat medvědí trhy, někdy i měsíce nebo dokonce celé roky. Obecným doporučením bylo, aby vaše portfolio bylo mixem akcií a dluhopisů. Podle některých všeobecných pravidel v poměru 60/40, co se upravuje podle věku, tolerance rizika atd. Dnes se dostáváme do světa, kdy budou Bitcoin a ethereum plnit úkoly, které kdysi tradičně zastávali dluhopisy a akcie.

Nové rozdělení portfolia 60/40 již nebude poměrem akcií k dluhopisům, ale bitcoinu k Ethernetu. Nebo naopak. Ať už jde o jakékoli tolerování rizika a investiční cíle. Podcast Bankless se ve více než jedné epizodě věnuje srovnání bitcoinu s Ethereal, iz hlediska vyskládání krypto portfolia. V podstatě je to o tom, že Bitcoin volíte pokud chcete zaujmout medvědí trend vůči společnosti a ethereum, pokud býčí.

Základní tezí tohoto kryptokapitalistického pohledu je, že Bitcoin bude stát za každým převodem bohatství. Mnoho bitcoinerov si myslí, že pokud právě toto kryptoaktívum je „digitálním zlatem“. To by znamenalo určitý příliv finančních prostředků z trhu se zlatem s hodnotou 10 bilionů dolarů. Příliv peněz do bitcoinových fondů ale asi nebude pocházet ze zlata. Možná někteří držitelé zlata v krátkodobém horizontu naskočí na bitcoinovú vlnu, jak tomu bylo v případě posledního cyklu poklesu ceny. Příliv do bitcoinu však bude do velké míry pocházet z více než desetkrát většího trhu s dluhopisy. Ne zlato a 10 bilionů, ale 120 bilionů, z toho dluhopisy za 20 bilionů již přinášejí negativní výnosy ( „riziko bez návratnosti“). Jednoduchý program půjčování Bitcoin na institucionální úrovni přinese 400 bazických bodů a to bez započtení cenového zhodnocení.

A pak je tu ještě i další trh se 100 biliony plus jeho hodnotou. Je to únik aktiv z tradičního bankovního systému do Etherea a Define. Defi je zkratkou pro decentralizované financování, což je experimentální forma financování, která se nespoléhá na tradičních zprostředkovatelů, jako jsou makléřské společnosti, burzy nebo banky, a místo toho využívá inteligentní smlouvy, zakotvené v blockchaine. Ale dá se na define dívat i jako na aktivum, sloužící na odfinancovanie. V defi mohou peníze získávat inteligenci a hodnotu, a tokenizované aktiva časem zvyšovat svou kupní sílu. Je to prostředí ve kterém jsou ti, co spoří, odměňování a ne penalizováni. V defi je možná tvorba kapitálu.

Většina institucí k takové transformaci nepřistoupí. Raději bude akceptovat myšlenku digitálních měn centrálních bank (CBDC), které, jak se píše v Manifestu kryptokapitalizmu, budou postaveny na znemožnění tvorby úspor či kapitálu a budou jen medovým motouzem pod vousy masám, které si jimi nechají omezit svůj ekonomický život. Lidé jsou již unaveni z návštěv poboček bank a negativních zkušeností s finančním sektorem a právě tento druh institucionální letargie je motorem pro Define. Jedním z důvodů, proč jsou lidé skeptičtí vůči kryptomene a klamou sebe samých je, že jde o nějaký přechodný výstřelek v podobě Ponziho schéma, je to, že se to všechno semlelo až příliš rychle. Úplně tomu nerozumí. Měly by se ale připravit i na takovou možnost, že Bitcoin doslova sežere dluhopisový trh a bude útočikom pro ty, kteří utéci z fiat měn. Stane se tím digitálním zlatem nebo ekvivalentem dluhopisu v krypto portfoliu.

- Advertisement -události

Více článků autora

- Reklama -pr clanky

Nejnovější články