eyJwb3J0cmFpdCI6ImFrdHVhbGl0YSIsImFsbCI6ImFrdHVhbGl0YSJ9
Pondělí, 5 prosince, 2022

Ministerstvo chce, aby se železniční stanice zrekonstruovala

Více článků

Železniční stanice v Nitře bude obnovena podle prvního ze čtyř variant obnovy. Ty jsou součástí studie proveditelnosti, kterou si v roce 2019 nechali vypracovat Železnice Slovenské republiky (ŽSR).

Ministerstvo dopravy doporučilo první alternativu, která počítá se zachováním staré historické budovy nitranské stanice a s jejím následným dotvořením. „Už je rozhodnuto, je to konkrétní řešení, které požadovalo i město Nitra,“ uvedl ministr dopravy Andrej Doležal (kandidát Jsme rodina).

Podle jeho slov je možné, že na rekonstrukci stanice budou dát využít i peníze z plánu obnovy určené na památkově chráněné veřejné budovy. „Třeba tam splnit podmínku, že při obnově této stanice dosáhneme energetickou úsporu alespoň 30 procent, což si myslím, že je dosažitelné. Samozřejmě, ty části, které jsou nad rámec obnovy budovy, nebudou z těchto zdrojů splatné. To budou muset financovat ŽSR, respektive samospráva, „vysvětlil Doležal.

Termín, kdy by se po letech příprav mohl objekt nitranské železniční stanice zrekonstruovat a modernizovat, však ministr neuvedl. Podle nitranského primátora Marka Hattasa ho v případě financování z fondů Evropské unie není snadné určit. „Pokud nejsou zveřejněny výzvy, tak neumíme říci ani termíny,“ konstatoval Hatta.

O celkové obnově železniční stanice v Nitře se mluví už léta. Rekonstrukce byla předmětem memoranda podepsaného mezi ŽSR a městem Nitra před pěti lety, o její nutnosti se mluvilo například i v usnesení vlády z roku 2015. V roce 2019 si ŽSR nechali vypracovat studii proveditelnosti, v níž byly popsány čtyři alternativy rekonstrukce. První, se kterým se ztotožnilo i ministerstvo dopravy, mluví o rekonstrukci budovy ze 70. let 19. století, na kterou by navazovala dostavba. Druhá varianta počítal s výstavbou nového objektu a třetí s výstavbou terminálu osobní integrované přepravy, při čtvrté alternativě měla být několikamilionová investice financována ve spolupráci se soukromým sektorem.

Město i Nitriansky samosprávný kraje (NSK) se několik let snaží dosáhnout, aby ŽSR stanici zmodernizovali. Předseda NSK Milan Belica doufá, že po ujištění ministra dopravy už k modernizaci objektu opravdu dojde. „Železniční stanice, to je opravdu ostuda Nitry. My zde jdeme zakládat vznešené instituce na podporu cestovního ruchu a turista při tom dostane hned první facku, když nebodaj vystoupí z vlaku a zjistí, do čeho vešel. A máme po turistickém ruchu, protože podruhé sem už nepřijde bohužel „konstatoval před časem Belica.

- Advertisement -události

Více článků autora

- Reklama -pr clanky

Nejnovější články