eyJwb3J0cmFpdCI6ImFrdHVhbGl0YSIsImFsbCI6ImFrdHVhbGl0YSJ9
Pondělí, 5 prosince, 2022

Růst inflace v Británii se v květnu zrychlil

Více článků

Meziroční míra inflace v Británii se v květnu vyšplhala na nejvyšší úroveň téměř za dva roky a překonala i cílovou hranici centrální banky (Bank of England, BoE). Přispělo k tomu otevírání ekonomiky po uvolnění blokád na zastavení šíření pandemie nového koronavirus, které nastartovalo zvyšování cen.

Statistický úřad ONS ve středu oznámil, že index spotřebitelských cen v květnu vzrostl na 2,1% z dubnových 1,5%. Dosáhl tak nejvyšší úroveň od července 2019 a překonal i 2-procentní cílovou hranici BoE. Analytici přitom odhadovali, že se májová inflace zvýší méně, na 1,8%.

Jádrová inflace, bez nestálých cen energií, potravin, alkoholických nápojů a tabáku, v květnu stoupla na 2% z 1,3% v dubnu, zatímco ekonomové předpovídali, že dosáhne 1,3%.

V meziměsíčním srovnání se růst spotřebitelských cen ustálil na úrovni 0,6%, zatímco ekonomové počítali s jeho zpomalením na 0,3%.

Analytici připomínají také, že ke zrychlení tempa růstu spotřebitelských cen přispěl i loňský nízký srovnávací základ. V květnu 2020 byla totiž v Británii zavedena první přísná blokáda, což se promítlo zejména do cen paliv, oděvů a dalších položek.

BoE předpovídá, že inflace do konce tohoto roku dosáhne 2,5% vzhledem k růstu cen ropy a dalších surovin.

Separátní zpráva ONS ukázala, že i růst výrobních cen v Británii se v květnu zrychlil na 4,6% ze 4% v dubnu a překonal odhady ekonomů, kteří očekávali, že dosáhne 4,5%. Vstupní ceny přitom v květnu vyskočily o 10,7%, nejvíce od září 2011.

- Advertisement -události

Více článků autora

- Reklama -pr clanky

Nejnovější články