eyJwb3J0cmFpdCI6ImFrdHVhbGl0YSIsImFsbCI6ImFrdHVhbGl0YSJ9
Pátek, 29 března, 2024

Inflace v květnu překročila hranici 2%, směrem nahoru míří potraviny

Více článků

Uvedla to v komentáři k květnovým spotřebitelským cenám Jana Glasová, analytička 365.bank.

„Růst cen se postupně zesiluje již od února. Pod vyšší meziroční inflaci se podepsaly hlavně dražší pohonné látky a také zvýšení spotřební daně z tabákových výrobků. V meziměsíčním srovnání, tedy oproti dubnu, také zaznamenáváme zdražování, protože ceny se zvýšily o 0,8% . Tento růst ovlivnily hlavě vyšší ceny potravin, „přiblížila.

Efekt meziročně levnějších potravin podle Glasovej však bude jen dočasný. Na měsíční bázi totiž ceny potravin již jistou dobu rostou a v květnu oproti dubnu se zvýšily až o 1,6%. Nejvýrazněji zdražovalo ovoce a zelenina, vyšší ceny však zaznamenaly i obiloviny a pečivo a také maso.

„Očekáváme, že i v následujících měsících bude inflace dosahovat podobné meziroční tempo. Směrem nahoru ji budou tlačit hlavně vyšší ceny benzínu a přidá se i zdražování potravin. Za celý tento rok očekáváme průměrnou inflaci na úrovni 1,7%,“ upřesnila.

„Vzhledem k vývoji agrokomodit ve světě předpokládáme, že ceny potravin budou růst i v našich obchodech. Můžeme přitom identifikovat tři hlavní faktory, které budou podporovat růst cen potravin. Tím nejdůležitějším jsou rostoucí ceny agrokomodit na světovém trhu. Druhým faktorem je dražší ropa, která zvyšuje přepravní náklady. No a do třetice je to pandemie, která v některých zemích (Brazílie, severní Amerika, ale i Asie) omezila produkci pro protipandemické opatření, karanténě a nedostatku pracovní síly, „uvedla.

Glasová dodala, že ve druhém pololetí bude ceny potravin ovlivňovat nová úroda, a to nejen ta naše, ale i světová. Pokud bude dobrá, bude tlačit ceny dolů.

„Očekáváme, že ceny zboží a služeb budou meziročně vyšší i během následujících měsíců a očekáváme postupné zrychlování tempa zdražování zboží a služeb. Zatímco v lednu dosahovala úroveň 0,7%, v květnu spolehlivě překročila 2% a dosáhla úrovně 2,2%. Celoroční inflaci na rok 2021 odhadujeme na úrovni 1,8%. Pod vyšší cenovou hladinu bude podepisovat zejména dražší tabák v důsledku zvýšené spotřební daně a také pohonné látky v důsledku vyšších cen ropy na světových trzích. Platit však budeme více také za potraviny, „doplnila eva Sadovská, analytička Wood & Company.

„Zejména od května se stále více zvýrazňovaly problémy v dodavatelských řetězcích, což může způsobovat zpoždění ve výrobě a omezovat nabídku produktů na trhu. Firmy totiž při těchto omezeních budou upřednostňovat výrobu rentabilnějších, a tedy spíše dražších produktů, čímž se levnější varianty mohou stát méně dostupné . Přesto očekáváme, že problémy s komponentami či růst cen komodit a ropy z důvodu vysoké poptávky postupně poleví, a tak se i míra inflace v ČR av ostatních zemích vrátí k původním nižším úrovním. v průměru se však za tento rok může přiblížit k 2 %, „uzavřel Matej Horňák, analytik České spořitelny.

Statistický úřad SR informoval, že v květnu se spotřebitelské ceny meziměsíčně zvýšily 0,8%. Na meziroční bázi došlo k nárůstu cen o 2,2%.

- Advertisement -události

Více článků autora

- Reklama -pr clanky

Nejnovější články