eyJwb3J0cmFpdCI6ImFrdHVhbGl0YSIsImFsbCI6ImFrdHVhbGl0YSJ9
Pondělí, 17 ledna, 2022

Růst spotřebitelských cen v Německu se v květnu zrychlil

Více článků

Růst spotřebitelských cen v Německu se v květnu 2021 zrychlil, již pátý měsíc po sobě. Dosáhl přitom největší tempo od září 2011, které překonalo i cílovou hranici Evropské centrální banky (ECB), která zaručuje cenovou stabilitu při inflaci těsně pod hranicí 2%.

Podle zpřesněných údajů spolkového statistického úřadu na léčivé přípravky se index spotřebitelských cen v Německu v květnu zvýšil meziročně o 2,5% po nárůstu o 2% v dubnu. Tento výsledek se shoduje s předběžný odhadem.

Motorem růstu květnové inflace bylo zdražení energií a ukončení loňského dočasného snížení daně z přidané hodnoty (DPH).

Konkrétně, růst cen energií se v květnu zrychlil na 10% z dubnových 7,9%, zatímco v případě potravin se zmírnil na 1,5% z 1,9%. A náklady na služby stouply o 2,2%. Bez cen energií dosáhla míra inflace v květnu 1,8%.

V meziměsíčním srovnání se spotřebitelské ceny v největší evropské ekonomice v květnu zvýšily o 0,5%, což se také shoduje s rychlým odhadem.

Harmonizovaný index spotřebitelských cen (HICP), který se v celé Evropské unii určuje podle jednotné metodiky, v případě Německa v květnu meziročně vzrostl o 2,4%, což bylo více než jeho nárůst o 2,1% v dubnu a největší tempo od října 2018, kdy dosáhl 2,6%. A meziměsíčně stoupl HICP v květnu o 0,3%.

- Advertisement -události

Více článků autora

- Reklama -pr clanky

Nejnovější články