eyJwb3J0cmFpdCI6ImFrdHVhbGl0YSIsImFsbCI6ImFrdHVhbGl0YSJ9
Úterý, 16 dubna, 2024

Flash analýza: Inflace překročila 2%, směrem vzhůru míří potraviny

Více článků

Růst cen postupně zesiluje již od února. V meziměsíčním srovnání, tedy oproti dubnu, také zaznamenáváme zdražování, protože ceny se zvýšily o 0,8%. Tento růst ovlivnily hlavě vyšší ceny potravin.

Co nás vychází dražší a co levnější?
Ve srovnání se stejným obdobím loňska nejrychleji rostly ceny v dopravě (až o 10,7%), a to kvůli zdražování ropy na světovém trhu. Za benzín zaplatíme aktuální o 20 až 25% více než před rokem. Druhý největší růst dosáhl v květnu alkohol, tabák a tabákové výrobky (o 7,7%) kvůli zvýšení spotřební daně z tabáku.

Levnější než ve stejném období loňska nás v květnu vycházeli jedině potraviny (o -0,8%.) Ty jsou meziročně nižší v důsledku bazického efektu, neboť v úvodu minulého roku potraviny výrazně zdražovaly. Bylo to dáno i „vytvářením zásob“ ze strany spotřebitelů po vypuknutí první vlny pandemie. Efekt meziročně levnějších potravin ale bude jen dočasný. Na měsíční bázi totiž ceny potravin již jistou dobu rostou a v květnu oproti dubnu se zvýšily až o 1,6%. Nejvýrazněji zdražovalo ovoce a zelenina, vyšší ceny ale zaznamenaly i obiloviny a pečivo a také maso.

V predchdzajúcich měsících jsme méně platili i za bydlení a energie, ale tyto ceny již v květnu meziročně stagnovaly. V měsíčním porovanní se dokonce zvýšily, což bylo dáno dražším stavebním materiálem a vyššími cenami za údržbu a opravy. Ceny energií se neměnily.

Jakou inflaci očekáváme?
Očekáváme, že i v následujících měsících bude inflace dosahovat podobné meziroční tempo. Směrem nahoru ji budou tlačit hlavně vyšší ceny benzínu a přidá se i zdražování potravin. Za celý tento rok očekáváme průměrnou inflaci na úrovni 1,7%.

A jak se budou vyvíjet ceny potravin?
Světové ceny potravin vzrostly v květnu 12. měsíc po sobě a dosáhli nejrychlejší růst za posledních téměř 10 let. Vyplynulo to z indexu cen potravin podle Organizace OSN pro výživu a zemědělství. Podle tohoto indexu byly v květnu ceny obilovin meziročně vyšší až o 37%, hlavně v důsledku prudkého zdražení kukuřice. Letošní globální produkce obilovin by ale měla být mírně vyšší než loni. Směrem nahoru ale na komoditním trhu míří i ceny rostlinných olejů, cukru, masa a mléka.

- Advertisement -události

Více článků autora

- Reklama -pr clanky

Nejnovější články