eyJwb3J0cmFpdCI6ImFrdHVhbGl0YSIsImFsbCI6ImFrdHVhbGl0YSJ9
Pondělí, 5 prosince, 2022

Je potřeba se zaměřit na to, kam se peníze z plánu obnovy investují

Více článků

Vytvořit pomocnou schéma na obnovu ekonomik zemí Evropské unie (EU) v podobě plánu obnovy a odolnosti bylo nutné, toto oživení však bude muset stačit. Uvedl to rakouský kancléř Sebastian Kurz. Proto se musí země EU zaměřit na to, kam peníze investují. Shodli se na tom Kurz a premiér SR Eduard Heger během diskuse na mezinárodní konferenci GLOBSEC 2021 Bratislava Forum.

„Rakousko i jiné země v EU byly skeptické vůči fondu obnovy na začátku. Nakonec jsme souhlasili, protože si myslíme, že balík je dobrý, myslíme si, že rozhodnutí je dobré a že je nezbytné investovat hodně peněz na nastartování ekonomik,“ poznamenal Kurz s tím, že plán obnovy považuje za nástroj, který je potřebný v těchto časech, avšak není to nic, co by se mělo opakovat častěji.

Heger vyzdvihl důležitost reforem, které jsou i podmínkou čerpání peněz z fondu obnovy. S Kurzem se shodli, že je důležité zaměřit se na to, kam se peníze investují. Pokud totiž chtějí země investovat velký balík peněz a zvyšovat tak dluh, je třeba se zaměřit na reformy například ve zdravotnictví či školství – závisí to na potřebách dané země. „Musí to jít ruku v ruce s prevencí dalšího zvyšování dluhu, raději třeba mít nástroje, které mohou dluh později snižovat,“ podotkl Heger.

Místopředseda vlády ČR a ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček během diskuse podotkl, že plán obnovy není jediným nástrojem na podporu ekonomiky v Česku, ale může být klíčovým nástrojem. Důležitou je podle něj podpora malých či středních podniků. „Je důležité říci, že ve srovnání s předkrizovým obdobím si Česká republika definovala nové priority. Kompletně jsme změnili své priority,“ uvedl Havlíček s tím, že stát začal investovat do výzkumu, vývoje či inovací.

Všichni tři diskutéři se shodli na tom, že při investování takového velkého množství peněz je nutná i kontrola. „Kontrola je nutná, protože jinak by se peníze jen utratili, což by byla katastrofa,“ uzavřel Heger.

- Advertisement -události

Více článků autora

- Reklama -pr clanky

Nejnovější články